The Minnesota State Fair Guernsey Show took place Tuesday, August 26th in St. Paul, MN with Kevin Stoltzfus of East Earl, PA serving as the official judge.
Senior & Grand Champion
Whirlwind Acres Mint Ember (4 Year Old) exhibited by Arlon Fritsche
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Misty Meadows HP Spider Dorothy (5 Year Old) exhibited by Mt. Ararat Farms
Aged Cows
1. Solid Gold M Hales (Misty Meadows Gavin Pierce) exhibited by Up the Creek Farm
5 Year Olds
1. Misty Meadows HP Spider Dorothy (Coulee Crest Luxury Spider) exhibited by Mt. Ararat Farms
2. Up The Creek Aaron Waconia-ET (Sniders Option Aaron) exhibited by Donna Anderson
3. Lang Haven Blue Spruce Raeanne (Jens Gold C Blue Spruce) exhibited by Don & Kathy Langrehr
4 Year Olds
1. Whirlwind Acres Mint Ember (Spring Walk Sherberts Mint) exhibited by Arlon Fritsche
2. Up The Creek Lyndon Zest (Up the Creek Lyndon Zest) exhibited by Kevin Anderson
Intermediate Champion
Up The Creek Spider Saffron (Senior 2 Year Old) exhibited by Karen Anderson
Reserve Intermediate Champion
Knife Lake Kringle Olympia-ET (Junior 2 Year Old) exibited by Kristin & Jesse Heitke
Senior 3 Year Olds
1. Lantz Farm Yogi Apple (Edgewaters Meadows Yogibear) exhibited by Kirstie & Jenna Langrehr
2. Bass Val Mint Vixon (Spring Walk Sherberts Mint) exhibited by Ryan Bass
3. Up The Creek Brando Pepper (Sniders Adacka Brando) exhibited by Karen Anderson
Junior 3 Year Olds
1. Valley Gem Annsons Flame (Knapps APie Annson) exhibited by Brandon Grewe
2. Misty Meadows HP A Liza Jane (Sniders Deemand Adacka) exhibited by Misty Meadows Farm
3. PA Farms Stone Cameo (Spring Walk Stone) exhibited by Paul Fritsche
Senior 2 Year Olds
1. Up The Creek Spider Saffron (Coulee Crest Luxury Spider) exhibited by Karen Anderson
2. Lang Haven Prada Natalia-ET (Indian Acres Prada) exhibited by Jenna Langrehr
3. Up The Creek Scoobie Annika (Up The Creek Sydney Scoobie) exhibited by David Anderson
4. Lang Haven Prada Nugget-ET (Indian Acres Prada) exhibited by Don & Kathy Langrehr
5. Misty Meadows Pixies Princess (Friendship Regal) exhibited by Misty Meadows Farm
Junior 2 Year Olds
1. Knife Lake Kringle Olympia-ET (Chupps Hillpoint GDust Kringle) exibited by Kristin & Jesse Heitke
2. Valley Gem Mr A Minute (Knapps Mr American) exhibited by Brandon Grewe
3. Up The Creek Vilter Wasabie (Lantz Farm Enhancer) exhibited by Donna Anderson
4. Millborne Faria Sherbert Naunce (Spring Walk Sherberts Toro) exhibited by Alissa, Dana & Emily Siemer
5. Chupps Hillpoint Fame Aliza (Millbourne Tiller Fayes Fame) exhibited by Hailey & Bridget Mueler
Junior Champion
Valley Gem B Lucy Lou (Summer Yearling) exhibited by Valley Gem Farms
Reserve Junior Champion
Four Winds Tiller Charmer-ET (Winter Calf) exhibited by Traci Nelson
Fall Yearlings
1. Up the Creek Advance Nicolu exhibited by Karen Anderson
2. Lang Haven Ninja Kick It-ET (Lang Haven Ninja) exhibited by Kirstie Langrehr
3. Lang Haven Turley Pumpkim-ET (Penny Lane Royal Oak Turley) exhibited by Jenna Langrehr
4. Whirlwind Acres George Eden-ET (Golden J Les George) exhibited by Arlon Fritsche
5. Solid Gold Ninja Olivia exhibited by Matt Brahmer
Winter Yearlings
1. Sold Gold B Taffy exhibited by Matt Brehmer
2. Lang Haven Activate Navita exhibited by Don & Kathy Langrehr
3. Bass Vall Lynndell Lyndsi-ET (Flambea Manor YB Lyndell) exhibited by Ryan Bass
Spring Yearlings
1. Oat Hill Altanic Kashew (Sniders Tiller Altanic) exhibited by Kimberly Olson
2. Up the Creek Toro Pandora (Spring Walk Sherberts Toro) exhibited by Karen Anderson
Summer Yearlings
1. Valley Gem B Lucy Lou (Loyal Acres YB Bucky) exhibited by Valley Gem Farms
2. Valley Gem Buckys Dare (Loyal Acres YB Bucky) exhibited by Brandon & Kim Grewe
3. Oat Hill Kringle Kalliope (Chupps Hillpoint Gdust Kringle) exhibited by Kimberly Olson
4. Up The Creek Shaggy Premiere (Up the Creek Spiders Shaggy) exhibited by Karen Anderson
5. Kandy Kreek Spider Kathryn (Coulee Crest Luxury Spider) exhibited by Owen, Evelyn, Matthew & Benjamin Scheffler
Fall Calves
1. Valley Gem Patriot Athens-ET (Indian Acres Pies Patriot) exhibited by Kimberly Grewe
2. Pine Ridge Double L-ET exhibited by Chris Hinebaugh
3. Up The Creek Aarons Satin (Sniders Option Aaron) exhibited by Karen Anderson
4. Valley Gem Patriots Dagger-ET (Indian Acres Pies Patriot) exhibited by Brandon & Kim Grewe
5. PA Farms Siesta Grumpy Joy (Golden J Ronald Grumpy) exhibited by Fritsche & Sievert
Winter Calves
1. Four Winds Tiller Charmer-ET (Trotacre Loral Tiller) exhibited by Traci Nelson
2. PAFarms Aaron Carmen-ET (Sniders Option Aaron) exhibited by Andrew Fritsche
3. Up the Creek Toros Astoria (Spring Walk Sherberts Toro) exhibited by Kevin Anderson
4. Solid Gold Maxim Ohio (Adams Creek Aaron Maxim) exhibited by Hailey & Bridget Mueller
5. Kern Farm CG Jenna (Jens Gold Kaptain Cinbad) exhibited by James Kern
Spring Calves
1. Oat Hill Fame Kohlrabi (Millborne Tiller Fayes Fame) exhibited by Kimberly Olson
2. Valley Gem P Mailbus Vanity-ET (Indian Acres Pies Patriot) exhibited by Kimberly Grewe
3. DJB Farms Maxim Lylah (Adams Creek Aaron Maxim) exhibited by Hailey & Bridget Mueller
4. DJB Farms Legend Kailey (Coulee Crest Grumpy Legend) exhibited by Hailey & Bridget Mueller
5. Kern Farm CF Jill (Jens Gold Kaptain Cinbad) exhibited by James Kern