The 27th Annual 4-State Dairy Days All Breeds Show was held recently with Mark Erdman of Chenoa, Illinois as the judge. The following are the results:
4- State Dairy Days Ayrshire Results
Intermediate Heifer Calf
1st Prairie Wind Burdette Blitzen- Alyson Conner
2nd Herbaugh Double Barrel Kris- Kolby Cundiff
Junior Yearling
1st Stil-Dreamin Extra Dixie- Cayden Henson
Senior Yearling Heifer
1st Patches Riggins Shastapop-Isaac Miller
Junior Bred &
Owned
1st Patches Riggins Shastapop-Isaac Miller
2nd Prairie Wind Burdette Blitzen- Alyson Conner
Junior Champion –
Stil-Dreamin Extra Dixie- Cayden Henson
Reserve Jr. Champion
–
Patches Riggins Shastapop-Isaac Miller
Junior Two Year Old
1st Hi-Ayr View Potter Amaze- Julie Griffin
Aged Cow
1st Hermann’s Mario Bianca- Alyson Conner
Dry Cow, Any Age
1st Moy-Ayr Potter Dimples – Julie Griffin
2nd Izzie Avenger Shastapop- Miller Isaac
Sr. & Grand
Champion
Hermann’s Mario Bianca- Alyson Conner
Reserve Grand
Moy-Ayr Potter Dimples- Julie Griffin
Brown Swiss Results
Jr. Heifer Calf
1st Wittspride Angels
Apple– Cayden Henson
Intermediate Heifer
Calf
1st HDH Ceaser Denver- Haley Hamm
2nd Herbaugh Seaman
Elsie-Tanner Riddle
3rd Lee-Anns Austin Ivory- Stoney Morrison
4th NB Cyrus Kayse- Alyson Conner
Senior Heifer
Calf
1st J&L Braiden Ms Milee-Harlee Smith
2nd HDH Goliath Tipsy-Haley Hamm
3rd Willow Wells KingPN Sissy-t-Veronika Armstrong
Summer Yearling
1st Willow Wells Richard Celina- Harlee Smith
Junior Yearling
1st Groves View Jongleur Trix- Haylee Smith
2nd HDH Goliath Blake- Haley Hamm
3rd By-Faith Grandslams Maple- Hannah Jackson
4th Brightside R Apple Strudel- Cayden Henson
5th Wittspride Arlettes Amara- Hannah Jackson
6th J&L Stella- Veronika Armstrong
Intermediate
Yearling
1st J&L Gidget Grace- Stoney Morrison
Junior Bred &
Owned
1st J&L Braiden Ms Milee-Harlee Smith
2nd HDH Goliath Blake- Haley Hamm
3rd HDH Ceaser Denver- Haley Hamm
4th NB Cyrus Kayse- Alyson Conner
Junior Champion –
Groves View Jongleur Trix- Haylee Smith
Reserve Jr. Champion
– J&L Braiden Ms Milee-Harlee Smith
Jr. Two Year Old
1st CIE Overstreet Hico Delila- Haylee Smith
2nd Trails West Jongleur Lure- Caden Conner
3rd J&L Gladys- Tatum Copeland
Sr. Two Year Old
1st Trails West Passli Letecia- Drake Hamm
Three Year Old
1st Double W Whiskey
Oak- Tanner Riddle
2nd HDH Primetime Talent- Haley Hamm
Aged Cow
1st Double W Ransom Shasta – Haylee Smith
2nd Wittspride Layla’s Lady- Tanner Riddle
3rd Cobblestone Supreme Jana – Alyson Conner
Dry Cow, Any Age
1st Sunset Canyon Victor Hazel- Drake Hamm
2nd J&L Manchester MS Marlee- Harlee Smith
Senior Bred &
Owned
1st HDH Primetime Talent- Haley Hamm
2nd Cobblestone Supreme Jana – Alyson Conner
3rd J&L
Manchester MS Marlee- Harlee Smith
Sr. & Grand
Champion – Double W Ransom Shasta – Haylee Smith
Reserve Sr. &
Reserve Grand- Double W Whiskey Oak- Tanner Riddle
Guernsey Results
Senior Heifer
Calf
1st Campbells Answer Vonna- Julie Griffin
2nd Dairyman Toro Picture- Isaac Miller
Junior Yearling
1st Bleedin Dollar Leon Dare- Hannah Jackson
Intermediate Yearling
Heifer
1st Oakleaf Mentor iTootle- Jesse Rader
Senior Yearling
Heifer
1st Boehles Toby
Tabbie – Jasper Rader
2nd Boehles Toby Tessie – Julie Griffin
Junior Champion –
Campbells Answer Vonna- Julie Griffin
Reserve Jr. Champion
– Bleedin Dollar Leon Dare- Hannah Jackson
Jr. Two Year Old
1st Raders Legend Stormy- Jesse Rader
Dry Cow Any Age
1st Riverside Yogibear Poppy – Jesse Rader
Sr. Bred & Owned 1st
Raders Legend Stormy- Jesse Rader
Sr. & Grand
Champion– Riverside Yogibear Poppy – Jesse Rader
Reserve Sr &
Grand Champion- Raders Legend Stormy- Jesse Rader
Holstein Results
Jr. Heifer Calf
1st JL-KEL-Land
Lennox Harley- Lila Wantland
2nd J Hanna Goldship 1408- Tatum Stokes
Intermediate Heifer
Calf
1stBudjon-Vail Hp Drm Salem- Presleigh Spears
2nd Ourway Redliner Ginger- Kristen Bailey
3rd J Hanna Airlift 1403- Conner Wolf
4th Tencleve Dorman Saturday-ET- Julie Griffin
5th P-Jaybelle Contender Tango- Julie Griffin
6th Mehan-Valley Dandy-ET- Cade Reece
7th Mehan-Valley Armani Rosetta- Trey Reece
8th RCD Defiant Penny- Tanner Riddle
9th JL-KEL-Land Corvette Emma- Lila Wantland
Senior Heifer
Calf
1st S&S Crest Golden Abbeline
2nd JL-KEL_Land GW Atwood Lora- Ellie Wantland
3rd Robthom Nicknac Rooney- Julie Griffin
4th K&K-OK Braxton Promise- Kristen Bailey
5th Cross Wake Lotus Hannah- Hope Bohannan
6th J-Hanna Bradnick 1400- Malachi Hanna
Summer Yearling
1st Golden Oaks GD Lexus- Kristen Bailey
2nd Whitehead Dundee Ariat- Lauren Whitehead
3rd Bonarada Brazzle Adynn- Palmer Pittman
Junior Yearling
1st Whitehead Goldchip Macy- Lauren Whitehead
2nd Paulinn Dundee Taffy 1342- Julie Griffin
3rd P-Jaybelle Sanchez Brea- Jayden Pritchett
4th MDF Atlantic 4393- Isaac Miller
Intermediate
Yearling
1st Mehan-Valley Bradnick Dora- Cade Reece
Senior Yearling
1st Holbric-ML Doormn Dixieland- Kristen Bailey
2nd Flower-Brook Banks Dollia- Ellie Wantland
3rd Ram-Elle Brady Tawny- Tanner Riddle
Junior Bred &
Owned
1st Whitehead Goldchip Macy- Lauren Whitehead
2nd JL-KEL_Land GW Atwood Lora- Ellie Wantland
3rd K&K-OK Braxton Promise- Kristen Bailey
4th Whitehead Dundee Ariat- Lauren Whitehead
5th Mehan-Valley Armani Rosetta- Trey Reece
6th RCD Defiant Penny- Tanner Riddle
Junior Champion –
Whitehead Goldchip Macy- Lauren Whitehead
Reserve Jr. Champion
– Golden Oaks GD Lexus- Kristen Bailey
Jr. Two Year Old
1st Whitehead Dorcy Oreo- Lauren Whitehead
Sr. Two Year Old
1st Ziggy View Atwood Babe- Julie Griffin
2nd QuietCove-W Fine Wine-ET- Kristen Bailey
Three Year Old
1st Lindale Braxton Bea-ET – Jayden Pritchett
Four Year Old
1st JL-Kel-Land Cole Jezabel- Ellie Wantland
Sr. & Grand
Champion- JL-Kel-Land Cole Jezabel- Ellie Wantland
Reserve Sr. &
Reserve Grand- Whitehead Dorcy Oreo- Lauren Whitehead
Jersey Results
Jr. Heifer Calf
1st SLJ Applejack Sapphire- Maelee Clark
2nd Page-Crest King Pin- Isaac Miller
Intermediate Heifer
Calf
1st Parkers Applejack
Clementine- Ethan Parker
Senior Heifer
Calf
1st Mehan-Valley Impression Sundae- Trey Reece
2nd Mehan-Valley Vaentino Christina- Trey Reece
3rd Parkers Metalica Callie- Ethan Parker
4th Mehan-Valley Smores Marshmellow- Cade Reece
Summer Yearling
1st Page-Crest Victory Janna- Lauren Whitehead
2nd Ozark Acres Applejack Darcy- Julie Griffin
Junior Yearling
1st Page-Crest Kingpin Mae- Maelee Clark
2nd Ozark Acres Hired Gun Jade- Julie Griffin
Intermediate
Yearling
1st Mehan Valley Govenor Spree – Cade Reece
2nd Ozark Acres Govenor Cookie- Knox Griffin
Senior Yearling
1st Ratliff Assault Darla – Julie Griffin
Jr Bred & Owned
1st Parkers Applejack
Clementine- Ethan Parker
2nd Mehan-Valley Impression Sundae- Trey Reece
3rd Mehan-Valley Vaentino Christina- Trey Reece
4th Mehan-Valley
Smores Marshmellow- Cade Reece
5th Parkers Metalica Callie- Ethan Parker
6th Ozark Acres Hired Gun Jade- Julie Griffin
7th Ozark Acres Applejack Darcy- Julie Griffin
8th Ozark Acres Govenor Cookie- Knox Griffin
Junior Champion –
Page-Crest Kingpin Mae- Maelee Clark
Reserve Jr. Champion
– Parkers Applejack Clementine- Ethan Parker
Jr. Two Year Old
1st Parkers HG Karla Kay- Ethan Parker
2nd Ozark Acres GG Jamaica- Julie Griffin
3rd Houdini Valentino F885- Isaac Miller
Sr. Two Year Old
1st Parkers Impression
Gift- Ethan Parker
Three Year Old
1st SLJ Hired Gun
Glee- Treasure Clark
2nd GR Paige-Crest Austin Didi – Autumn Courtney
3rd Hawk Pond Elite Skittles- Knox Griffin
Four Year Old
1st Page-Crest Comerica Velma- Autumn Courtney
Aged Cow
1st Stoney Point Action Jessica- Julie Griffin
Senior Bred &
Owned
1st Parkers Karla Kay-Ethan Parker
2nd Ozark Acres GG Jamaica- Julie Griffin
Sr. & Grand
Champion Jersey– SLJ Hired Gun Glee- Treasure Clark Reserve
Sr. & Reserve
Grand- Page-Crest Comerica Velma- Autumn Courtney
Milking Shorthorn
Results
Jr. Heifer Calf
1st Ver-Caney VVM Keesha- Jesse Rader
2nd Valley View Dina 2410 EXP- Eli Spinks
Intermediate Heifer
Calf
1st Valley View Oakleigh 2390- Brittany Crawley
Senior Heifer
Calf
1st Valley View Lemonade 2360- Brittany Crawley
2nd Brightside Preak Vishali EXP- Vanessa Jennings
3rd Valley View Amy- Tabitha Crawley
4th M-K Keil AF Fifi- Jesse Rader
Summer Yearling
Heifer
1st Valley View Clara- Tabitha Crawley
Junior Yearling
1st Go Fishin Zeus Marylou EXP- Conner Wolf
2nd Juse Zeus Sundae of Brightside- Harry Jackson
3rd Wil-Lou Wind Diane- Joel Miller
Intermediate
Yearling
1st Rocking WS CL Lukes Cindy- Kolby Cundiff
2nd Buckeye Knoll Peppermint- Jayden Pritchett
3rd Valley View Aella 2249- Brittany Crawley
Junior Bred &
Owned
1st Valley View Lemonade 2360- Brittany Crawley
2nd Ver-Caney VVM Keesha- Jesse Rader
3rd Valley View Aella 2249- Brittany Crawley
4th Valley View Amy- Tabitha Crawley
5th Valley View Clara- Tabitha Crawley
Junior Champion –
Rocking WS CL Lukes Cindy- Kolby Cundiff
Reserve Jr. Champion
– Valley View Lemonade 2360- Brittany Crawley
Jr. Two Year Old
1st Brightside Adobe Prada- Marissa Jennings
2nd Triple RM Stella EXP- Caden Conner
Sr. Two Year Old
1st Valley View Timber 2098- Brittany Crawley
2nd Wil-Lou Jenny 19th – Jesse Rader
Five Year Old and
Older
1st Valley View Mon Honey 1149 – Brittany Crawley
Sr. & Grand
Champion- Valley View Timber 2098- Brittany Crawley
Reserve Sr. &
Reserve Grand- Brightside Adobe Prada- Marissa Jennings
Red & White
Results
Intermediate Heifer
Calf
1st Duckett Okalif Lola-Red- Jayden Pritchett
2nd JL-KEL-Land Armani Reba-Red- Lila Wantland
Senior Heifer
Calf
1st Appleglen TLNT Carolina-Red- Garrison Jackson
Junior Champion – Duckett Okalif Lola-Red- Jayden
Pritchett
Reserve Jr. Champion – Appleglen TLNT Carolina-Red- Garrison
Jackson
Jr. Two Year Old
1st Diones BwireBarbie-Red- Lauren Whitehead
2nd Crawleys VVF LDR P 2179-Red- William Crawley
Sr. & Grand
Champion– Diones BwireBarbie-Red- Lauren Whitehead
Reserve Sr.-
Crawleys VVF LDR P 2179-Red- William Crawley
Reserve Grand-
Duckett Okalif Lola-Red- Jayden Pritchett
2016 Supreme Cow SLJ Hired Gun Glee owned by Treasure Clark of Seneca, Missouri with Judge Mark Erdman of Chenoa, Illinois.
Whitehead Goldchip Macy- Lauren Whitehead of Conway, Missouri is the Supreme Heifer of the 2016 4-State Dairy Days. Judge is Mark Erdman of Chenoa, Illinois.