Bittersweet Faust Ripple was named the Senior & Grand Champion, Best Bred & Owned and Best Udder, Jaden Durham Lugnut was named Intermediate Champion and Round Hill Carter Watson was named Junior Champion of the 50th Annual Wisconsin Brown Swiss State Show in Monroe, Wis., by Judge Jake Hushon of Wrightsville, Penn. Thanks to the Roe family of Pleasant Grain LLC for sponsoring coverage of today's show.
Judge Jake Hushon
Premier Breeder &
Exhibitor
Voegeli Farms
Senior & Grand
Champion, Best Udder & Best Bred & Owned
Grand Champions
Grand Champions
Senior Champions
Senior Champion, Best
Udder & Best Bred & Owned
Bittersweet Faust Ripple (Faust) exhibited by Troy &
Lindsey Nevil-1st 5 Year Old
Reserve Grand Champion
Reserve Grand Champion
Jaden Durham Lugnut (Durham)
exhibited by Hayden Hauschildt-1st Sr 3 Yr Old
HM Grand Champion
HM Grand Champion
Hartman Hills Durham Charisma
(Durham) exhibited by Durham exhibited by John Hartman-1st Sr 2 Yr
Old
Reserve Senior
Champion
Reserve Senior
Champion
To-Bran B Sandy-ET (Bonanza) exhibited by John Hartman-1st
Aged Cow
HM Senior Champion
HM Senior Champion
Random Luck Prem Talent (Premium) exhibited by Matthew
Thompson-1st CM Cow
Senior & Grand
Champion-Junior Show
Senior & Grand
Champion-Junior Show
Random Luck Prem Talent (Premium) exhibited by Matthew
Thompson-1st CM Cow
Reserve Senior &
Reserve Grand Champion-Junior Show
Reserve Senior &
Reserve Grand Champion-Junior Show
Rosey D Legacy Pearl (Legacy) exhibited by Meghan Douglas-1st
Jr 3 Yr Old
HM Senior & HM
Grand Champion-Junior Show
HM Senior & HM
Grand Champion-Junior Show
Rosey D CP Paisley ETV (Chilli Pepper) exhibited by Meghan
Douglas-4th 4 Year Old
Best 3 Females
Best 3 Females
1 Twinkle Hill Farm
2 Voegeli Farms
Produce of Dam
Produce of Dam
1 Meghan Douglas
2 Just So Farm
Dam & Offspring
Dam & Offspring
1 John & Bethany Hartman
Component Merit Cows
Component Merit Cows
1 (BU) Random Luck Prem Talent (Premium) exhibited by
Matthew Thompson
2 Kruses GK Franklin Jackie (Franklin) exhibited by Wyatt
Navis
3 Sun-Made HP Supreme Pixel-ET (Supreme) exhibited by
Voegeli Farms
Aged Cows
Aged Cows
1 (BU)To-Bran B Sandy-ET (Bonanza) exhibited by John Hartman
2 Forfront TF Supr Tiptoe-ET (Surpreme) exhibited by Wood
Wind Farm
3 CIE Double W Grand Liscilla (Grandslam) exhibited by
Hailey Kinney
4 Oak Knoll Top Priority (Rhythm) exhibited by Joseph Rule
5 Oak Knoll Dannica (Rhythm) exhibited by Jennifer (Rule)
Bindl
5 Year Olds
5 Year Olds
1 (BU) Bittersweet Faust Ripple (Faust) exhibited by Troy
& Lindsey Nevil
2 Eachibon Blis C Beulah exhibited by Jason & Shelby
Weihrouch
3 Cutting Edge CP Spirit (Chilli Pepper) exhibited by Ronald
Kelm
4 M&M Nemo Shes Mine (Nemo) exhibited by Matt &
Megan Stuessel
5 Vin Vic AD Lanie exhibited by Landen Knapp
6 Just So L Winsome (Legacy) exhibited by Just So Farm
4 Year Olds
4 Year Olds
1 (BU) Twinkle Hill Bush Raquel (Bush) exhibited by John
& Dee Winkelman
2 Bittersweet Braiden Jupiter (Braiden) exhibited by Troy
& Lindsey Nevil
3 VB HP Supreme Whiney-ET (Supreme) exhibited by Voegeli
Farms & Hillpoint Partners
4 Rosey D CP Paisley ETV (Chilli Pepper) exhibited by Meghan
Douglas
5 Double W Chacal Gazell (Chacal) exhibited by Double W
& Udder Confusion Dairy
6 Oak Knoll Twisted Princess (Bosephus) exhibited by Joseph
Rule
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Jaden Durham Lugnut (Durham)
exhibited by Hayden Hauschildt-1st Sr 3 Yr Old
Reserve Intermediate Champion
Reserve Intermediate Champion
Hartman Hills Durham Charisma
(Durham) exhibited by Durham exhibited by John Hartman-1st Sr 2 Yr
Old
HM Intermediate Champion
HM Intermediate Champion
VoGrin Fabulous Ping-Twin
(Fabulous) exhibited by Tammy Voegeli-2nd Sr 3 Yr Old
Senior 3 Year Olds
Senior 3 Year Olds
1 (BU) Jaden Durham Lugnut
(Durham) exhibited by Hayden Hauschildt
2 Sugar Brook B Delilah exhibited
by KaLeigh Krueger
3 VB Won Z Madora (Zoolander) exhibited by
Voegeli Farms
4 We Sell Bose 5N69 (Bosephus) exhibited by
Landen Knapp
Junior 3 Year Olds
Junior 3 Year Olds
1 (BU) Rosey D Legacy Pearl (Legacy) exhibited
by Meghan Douglas
2 SM CH Peppers Sarah (Wndmet)
exhibited by Voegeli Farms
Senior 2 Year Olds
Senior 2 Year Olds
1 Hartman Hills Durham Charisma
(Durham) exhibited by Durham exhibited by John Hartman
2 VoGrin Fabulous Ping-Twin
(Fabulous) exhibited by Tammy Voegeli
3 WF Richard Chit Chat (Richard)
exhibited by Wood Wind Farm
4 VB CV BV T Devika (Tequila)
exhibited by Voegeli Farms
5 Twinkle-Hill Pan Stark 1181
(Panama) exhibited by John & Dee Winkelman
6 Double W Richard Sparta
(Richard) exhibited by Double W & Udder Confusion Dairy
Junior 2 Year Olds
Junior 2 Year Olds
1 (BU) VB Stu Nadine (Stuart) exhibited
by Voegeli Farms
2 Twinkle Hill CD Olivea 1233
(Cadence) exhibited by John & Dee Winkelman
3 Just So E160 P Wildfire
exhibited by Just So Farm
4 VB HP R Wowzer (Richard)
exhibited by Voegeli Farms & Hillpoint Partners
5 Hartman Hills Carmin exhibited
by Bethany Hartman
6 Onword Dirk Volume (Dirk)
exhibited by Sara Price
Junior Best 3 Females
M&M Swiss
Voegeli Farms
VoGrin-Tammy Voegeli
Aaliyah Gunn
Junior Best 3 Females
1 M&M Swiss
2 Voegeli Farms
3 VoGrin Swiss-Tammy Voegeli
4. Aaliyah Gunn
Junior Champion
Junior Champion
Round Hill Carter Watson (Carter) exhibited by Tammy Voegeli
& Louis & Garen Oliveria-1st Fall Calf
Reserve Junior
Champion
Reserve Junior
Champion
Browns Lady’s Lissa-ET (Calvin) exhibited by Otis, Malcolm
& Quincee Johnson-1st Winter Calf
HM Junior Champion
HM Junior Champion
M&M Total Snickers (Total) exhibited by Matt & Megan
Stuessel-1st Winter Yearling
Junior
Champion-Junior Show
Junior
Champion-Junior Show
Browns Lady’s Lissa-ET (Calvin) exhibited by Otis, Malcolm
& Quincee Johnson-1st Winter Calf
Reserve Junior
Champion-Junior Show
Reserve Junior
Champion-Junior Show
Cutting Edge T Frascati ETV (Thunder) exhibited by Jacob
Harbaugh-2nd Fall Yearling
HM Junior
Champion-Junior Show
HM Junior
Champion-Junior Show
Browns Galenas Gracie Lou (Prize) exhibited by Otis, Malcolm
& Quincee Johnson-2nd Winter Yearling
Fall Yearlings
Fall Yearlings
1 VP HP Moonlight Bay (Moonlight) exhibited by Voegeli Farms
& Hillpoint Partners
2 Cutting Edge T Frascati ETV (Thunder) exhibited by Jacob
Harbaugh
3 M&M Thunder Struck (Thunder) exhibited by Matt &
Megan Stuessel
4 VoGrin Cali Wizdom Wine (Wizdom) exhibited by Tammy
Voegeli & Louie Oliveira
5 VP HP Braiden Marissa-ET (Braiden) exhibited by Voegeli
Farms & Hillpoint Partners
6 Horseshoe Hill Twister-ET (Winning Formula) exhibited by
Joyce Uglow
Winter Yearlings
Winter Yearlings
1 M&M Total Snickers (Total) exhibited by Matt &
Megan Stuessel
2 Browns Galenas Gracie Lou (Prize) exhibited by Otis,
Malcolm & Quincee Johnson
3 Kruse’s GK Bosephus Laura (Bosephus) exhibited by Landen
Knapp
4 Random Luck W Tipical exhibited by Matthew Thompson &
Payton Van Schyndle
5 HillsValley Cadence Wicked-ET (Cadence) exhibited by
Voegeli Farms
6 Browns Ganias Genoa (Wizdom) exhibited by Tammy Voegeli
& Becky Allen
Spring Yearlings
Spring Yearlings
1 M&M T Sweetie (Thunder) exhibited by Tammy Voegeli
& Louis & Garen Oliveira
2 Double W Daredevil Night Cap (Daredevil) exhibited by
Double W & Udder Confusion
3 Jaden To Die For (Total) exhibited by Hayden Hauschildt
4 Horseshoe Hill Kellogg (Cadence) exhibited by Joyce Uglow
5 Top Line Cadence Marvelous (Cadence) exhibited by Natalie
Roe
6 Quality Quest Moon Rae (Moonlight) exhibited by Mariah
Eichenberg
Summer Yearlings
Summer Yearlings
1 Knapp Seaman Aftershock (Seaman) exhibited by Tammy
Voegeli & Becky Allen
2 Opsal-J C Picture Perfect (Cadence) exhibited by Joseph
Opsal
3 Kruses GK Woody Dream (Woody) exhibited by Bethany Hartman
4 Browns Stoppers Sherbert (Roscoe) exhibited by Kristina
& Anna Mikkelson
5 VB HP Dynamite Dominica-ET (Dynamite) exhibited by Voegeli
Farms & Hillpoint Partners
6 VP HP Cadence Maleficent-ET (Cadence) exhibited by Voegeli
Farms & Hillpoint Partners
Fall Calves
Fall Calves
1 Round Hill Carter Watson (Carter) exhibited by Tammy
Voegeli & Louis & Garen Oliveria
2 M&M Seaman Sweetie (Seaman) exhibited by Jacob &
Levi Stuessel
3 VoGrin Fabulous Wicked-ET (Fabulous) exhibited by Peyton
Voegeli
4 VoGrin Wizdom Scandalous-ETV (Wizdom) exhibited by Tammy
Voegeli
5 Kruses GK Famous Jewell (Famous) exhibited by Taylor Paye
6 Kulp-Gen Thunder Busybody (Thunder) exhibited by Scott
& Ashley Schugel
Winter Calves
Winter Calves
1 Browns Lady’s Lissa-ET (Calvin) exhibited by Otis, Malcolm
& Quincee Johnson
2 Kruses GK Joshua Miracle (Joshua) exhibited by Tammy
Voegeli & Becky Allen
3 Seths Wood V Fireball (Woody) exhibited by Paul Grulke
4 VB HP Fortune Paris (Fortune) exhibited by Jacob Harbaugh
5 Top Acres Cadence Wizara-ET (Cadence) exhibited by Dr.
Chris Keim & Rosedale Genetics
6 Papyacres Carter Sunkist (Carter) exhibited by Taylor
& Brianna Paye
Spring Calves
Spring Calves
1 Browns G-Girls Gemma (Richard) exhibited by Otis, Malcolm
& Quincee Johnson,
2 Hartman Hills Chasing Dreams (August) exhibited by Bethany
Hartman & Lucie Bitsky
3 R-Plaine Carter Bella (Carter) exhibited by Jon, Curt
& Alexis Retzlaff
4 VB HP Thunder Zephr ETV (Thunder) exhibited by Voegeli
Brothers & Hillpoint Partners
5 JC Dynamite Sizzle (Dynamite) exhibited by Spencer Clark
6 Bittersweet R Thumbelina OCS (Mr Rogers) exhibited by Troy
Nevil