The Southwest National Brown Swiss show was held on October 16-17, 2020 in Stillwater, OK.
Dean Dohle of Halfway, MO sorted through 158 heifers and 135 cows with assistance of Nate Goldenberg as his associate.
We thank our show coverage sponsors for their support!
Best Bred & Owned Female of the Open Show
C&A Sweet Wonderment Ruth
CLICK HERE for Facebook video - Grand Champion of the Open Show
CLICK HERE for Facebook video - Sr. Champion of the Open Show
Champions of the Open Show
Senior & Grand
Champion
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion (1st Aged Cow)
Reserve Senior & Reserve
Grand Champion
Peach Kist Total Tango-ET (Total) exhibited by Lindsey Rucks
(1st Component Merit Cow)
HM Grand Champion
Cutting Edge D Trish-ETV (Daredevil) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion (1st Jr 3 Year Old)
HM Senior Champion
We Sell Bose 4822 (Bosephus) exhibited by Landen Knapp (2nd
Aged Cow)
CLICK HERE for Facebook video - Grand Champion of Junior Show
CLICK HERE for Facebook video - Sr. Champion of Junior Show
Junior Show Champions
Senior & Grand
Champion-Junior Show
We Sell Bose 4822 (Bosephus) exhibited by Landen Knapp (2nd
Aged Cow)
Reserve Senior & Reserve
Grand Champion-Junior Show
Knee-High Bosephus Julia (Bosephus) exhibited by Madison
Hibschman (5th 4 Year Old)
HM Grand
Champion-Junior Show
Jenlar Davnpt Turtle Sundae (Davenport) exhibited by Brianna
& Austin Meyer (9th Jr 3 Year Old)
HM Senior
Champion-Junior Show
RK Arthurst Tanbark Feisty (Tanbark) exhibited by Joseph
Opsal (4th 5 Year Old)
Total Performance
Winner
Lorreda Ssbloom Panda (Seasidebloom) exhibited by Fairdale
Farm LLC
Nasco Type & Performance Award
Voelkers Durango Sasha (Durango) exhibited by Ken
Daughter-Dam
1 Garrett DeBruin
2 Tammy Voegeli
3 Brittney Jones & McKenzie Drake
Produce of Dam
1 Twinkle Hill Farm
2 Madison Hibschman
3 Ken Main, Kenny Jo Manion & Carrie Sears
Best 3 Females
1 Ken Main & Peter Vail
2 Twinkle Hill Farm
3 Double W Dairy
Component Merit Cow
Component Merit Cow
1 Peach Kist Total Tango-ET (Total) exhibited by Lindsey
Rucks
2 La Rainbow Bfly Sunkist ETV (Supreme) exhibited by
Fairdale Farm LLC
3 C&A Sweet Wonderment Ruth (Wonderment) exhibited by
Ashley Swenson
4 Voelkers Durango Sasha (Durango) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
5 Top Acres Peppy Wizella (Chili Pepper) exhibited by Ken
Main & Kenny Jo Manion
6 Trails West Passli Leticia (Payssli) exhibited by Drake
Hamm
Aged Cow
Aged Cow
1 Cutting Edge Thunder Faye (Thunder) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
2 We Sell Bose 4822 (Bosephus) exhibited by Landen Knapp
3 Cutting Edge B Sonny (Bonanza) exhibited by Ken Main &
Kenny Jo Manion
4 Double W Class Michelle (Class) exhibited by Double W
& Udder Confusion
5 Fairdale Wasp Tillie (Wasp) exhibited by Wylie, Hallie
& Richard Sparrow
6 Precious B Pretty-ET (Bonanza) exhibited by Elise Regusci
7 DSKM Victor Miley (Victor) exhibited by Michelle Fluty
8 Double W Thunder Tory (Thunder) exhibited by Haylee &
Harlee Smith
9 Steubers Cisco Paley (Cisco) exhibited by Jessica Thiessen
10 Lynrae Parker Allie (Parker) exhibited by Reanna Reedy
Five Year Olds
Five Year Olds
5 Year Olds
1 Shen-Val Supreme Satin-ET (Supreme) exhibited Ken Main
& Kenny Jo Manion
2 Lorreda Ssbloom Panda (Seasidebloom) exhibited by Fairdale
Farm LLC
3 KuhlKows Braid Sangria (Braiden) exhibited by Michala
Kuhlman
4 RK Arthurst Tanbark Feisty (Tanbark) exhibited by Joseph
Opsal
5 IE Twinkle-Hill Bush Jengas (Bush) exhibited by John &
Dee Winkelman
6 Voelkers Carter Almighty (Carter) exhibited by Grant
Voelker
7 Mil-K Java Kesha (Java) exhibited by Kaylen Miller
8 Oak Knoll Rosebud (Voltage) exhibited by Jaynie Rule
9 Topdimark Bush Faith (Bush) exhibited by Elise Regusci
10 Double W Chacal Gazell (Chacal) exhibited by Double W
& Udder Confusion
Four Year Olds
Four Year Olds
1 Giesy Manor Richard Fauna (Richard) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
2 Pit-Crew Richard Pizza (Richard) exhibited by Pit Crew
Genetics
3 Latimore Braiden Twinkie (Braiden) exhibited by Lindsey Rucks
4 Jaden Rich Dorito (Richard) exhibited by Hayden Hauschildt
5 Knee-High Bosephus Julia (Bosephus) exhibited by Madison
Hibschman
6 Powerline Bonanza Nockout-ET (Bonanza) exhibited by
Voelker Swiss
7 Nor-Bert Thunder Silverflake (Thunder) exhibited by
Dalton, Dillon & Breanne Freeman
8 Rosey D Legacy Pearl (Legacy) exhibited by Voegeli Farms
9 Hoodstead Goliath Peach-ETV (Goliath) exhibited by Taylor,
Attie & Archie Sparrow
10 Just So B Willow (Biver) exhibited by Just So Farm
Intermediate Champion - Open Show
Intermediate Champion
Cutting Edge D Trish-ETV (Daredevil) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion (1st Jr 3 Year Old)
Reserve Intermediate
Champion
New View C Bravo (Carter) John & Bonnie Ayers, Ken Main
& Kenny Jo Manion (1st Sr 2 Year Old)
HM Intermediate
Champion
Groves View PKEG Trust Me (Powderkeg) exhibited by Brittany
Groves (1st Sr 3 Year Old)
Intermediate Champion - Junior show
Intermediate
Champion-Junior Show
Jenlar Davnpt Turtle Sundae (Davenport) exhibited by Brianna
& Austin Meyer (9th Jr 3 Year Old)
Reserve Intermediate
Champion-Junior Show
Summerwynd Jane Doe (Winning Formula) exhibited by Tyler
Schroepfer (8th Jr 2 Year Old)
HM Intermediate
Champion-Junior Show
Groves View T Marker-ET (Carter) exhibited by Bailey Groves
(10th Sr 3 Year Old)
Senior Three Year Olds
Senior Three Year Olds
1 Groves View PKEG Trust Me (Powderkeg) exhibited by
Brittany Groves
2 Jaden Le Go (Lebron) exhibited by Hayden Hauschildt
3 RAD-ical Carrier Peep Show (Carrier) exhibited by Lindsey
Rucks
4 Robland Aniba Bailee-ET (Anibai) exhibited by Robert
Landgraf
5 Double W Richard Sparta (Richard) exhibited by Double W
& Udder Confusion
6 Hartman Hills Durham Charisma (Durham) exhibited by Landen
Knapp
7 Fairdale HV Total Shelby (Total) exhibited by Fairdale
Farm LLC
8 JKW Thunder Pebble (Thunder) exhibited by Landen Knapp
9 Cutting H Snap ETV OCS (Thunder) exhibited by Caleb Heck
10 Groves View T Marker-ET (Carter) exhibited by Bailey
Groves
Junior Three Year Olds
Junior Three Year Olds
1 Cutting Edge D Trish-ETV (Daredevil) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
2 Double W Rich Bam Bam (Richard) exhibited by Double W Dairy
3 Twinkle-Hill CD Olivea 1233 (Cadence) exhibited by John
& Dee Winkelman
4 Pine Tree Rich Alli 7462-ET (Richard) exhibited by Fairdale
Farm LLC
5 Cutting Edge WF
Fargo (Winning Formula) exhibited by Just So Farm
6 Robland Carter Bedazzle (Carter) exhibited by Robert
Landgraf
7 7 Cutting Edge T Felicity (Thunder) exhibited by Frank Brand
8 Just So P Wildflower-ET (Cayenne Pepper) exhibited by Just
So Farm
9 Jenlar Davnpt Turtle Sundae (Davenport) exhibited by
Brianna & Austin Meyer
10 Pit-Crew Rich Prankster-ET (Richard) exhibited by
Pit-Crew Genetics
Senior Two Year Olds
Senior Two Year Olds
1 New View C Bravo (Carter) John & Bonnie Ayers, Ken
Main & Kenny Jo Manion
2 Cutting Edge F Faroh-ETV (Foremost) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
3 Cutting Edge F Fiesta-ETC (Foremost) exhibited by Carrie
& David Sears
4 Double W Lam Estera OCS (Shlamborghini) exhibited by
Double W & Udder Confusion
5 Apline Hills SRPM Eclipse (Supreme) exhibited by Lipps
& Mitchell
6 Mil New Frankenpop Trixie (Frankenpop) exhibited by Landen
Knapp
7 Double W Special K Madison (Special K) exhibited by
Brittney Jones
8 Blessing Garbo OS Tara ETV (Biver) exhibited by Caylee
Nicole James
9 HDH Kingpin Bree (Kingpin) exhibited by Haley & Drake
Hamm
10 Grimm Dynamite Charity (Dynamite) exhibited by Garrett
Grimm
Junior Two Year Olds
Junior Two Year Olds
1 Twinkle-Hill TU Olivia 1323 (Tip Up) exhibited by John
& Dee Winkelman
2 IE Double W DD Glenda (Daredevil) exhibited by Double W
Dairy
3 Cutting Edge F Sydney (Foremost) exhibited by Ken Main
& Kenny Jo Manion
4 WF Cayenne Nicole-ET (Cayenne Pepper) exhibited by Kirby
Sparrow
5 A Joy T Cheerio (Thunder) exhibited by Abbie Evans
6 Cutting Edge S Dazed ETV (Seaman) exhibited by Sandy Creek
Farm
7 RAD-ical Tequila Trump (Tequila) exhibited by Lindsey
Rucks
8 Summerwynd Jane Doe (Winning Formula) exhibited by Tyler
Schroepfer
9 Just So N Torment (Norwin) exhibited by Just So Farm
10 Groves View Drham Tiny (Durham) exhibited by Bailey
Groves
Yearling in Milk
Yearling in Milk
1 Just So C Waffle-ET (Carter) exhibited by Just So Farm
2 Double W Funn Nana (Finnigan) exhibited by Double W Dairy
3 VB Dynamite Maddie (Dyamite) exhibitred by Voegeli Farms
4 Rose Lane Dawn (Van Halen) exhibited by Tim Navis
5 Voelkers Champion Bubbly (Champion) exhibited by Grant
Voelker
6 RAD-ical C Wuz Up-ETV (Carter) exhibited by Lindsey Rucks
7 Round Hill Carter Watson ETV (Carter) exhibited by Louis
& Garen Oliveira
8 Topdimark Dare Java (Daredevil) exhibited by Elisabeth
Regusci
9 Gold Fawn Haywire Jaffa (Haywire) exhibited by Haylee
Smith
Premier Breeder of Heifer Show
Pit Crew
Reserve: Brook Hollow
Premier Exhibitor of Heifer Show
Pit Crew
Reserve: Brook Hollow
Junior Best Three Females
1. Pit Crew
2. Brook Hollow
3. Fairdale
Dry Cows
1 Melbre Garbro Crystal exhibited by Kendyl Lair
2 CIE Hawk Ring Ranee OCS exhibited by New Beginnings Brown Swiss
3 Do Remember Dynamite June
4 Churchwell Polly exhibited by Haylee Smith
Junior Champion Open Show
Junior Champion
VoGrin Fabulous Wicked ETV exhibited by Tammy Voegeli
Reserve Junior Champion
Pit-Crew Durham Tallison exhibited by Allison Foss
HM Junior Champion
Jennings Gp S Shamrock exhibited by Kathy Whitman, Billie Jo Rhodes & Chris & Jen Hill
Junior Champion of the Junior Show
Junior Champion of the Junior Show
Pit-Crew Durham Tallison exhibited by Allison Foss
Reserve Junior Champion of the Junior Show
Trackside Famous Gretchen exhibited by Otis, Malcolm & Quincee Johnson
HM Junior Champion of the Junior Show
Payacres Carter Sunkist exhibited by Taylor & Brianna Paye
Fall Yearling
Fall Yearling
1 VoGrin Fabulous Wicked ETV exhibited by Tammy Voegeli
2 Heiz Acres Seaman Maine exhibited by Chris & Jennifer Hill, Kathy Whitman & Jeff & Lisa Gibson
3 Topdimark Ferris Anna exhibited by John Paul Regusci
4 Vogrin Fabulous Winks ETV exhibited by Melissa Sprecher & Tammy Voegeli
5 Cutting Edge B Winona ETV exhibited by Elise & Elizabeth Regusci
6 BMG Daredevil Laurel exhibited by Kelsey Erf
7 Meadow Hill Famous BJ exhibited by Kelly Jo Manion
8 Kruses GK Famous Jewell exhibited by Taylor Paye
9 Groves View W Form Teaser-ET exhibited by Grant Groves
10 KADR Churros Chocolate exhibited by Kassidy, Ashlynn, Delaney & Ryleigh Oliger
Winter Yearlings
Winter Yearlings
1 Payacres Carter Sunkist exhibited by Taylor & Brianna Paye
2 Banowetz HW Carter Vanilla exhibited by Leslie & Linda Bruchey
3 Pit-Crew Wizdom Twyla exhibited by Abby Foss
4 Brook Hollow Whiskey Koita exhibited by Delbert & Heather Yoder
5 Cedar Way Win for McKay exhibited by Justin, Daniel, Emmet, Nevaeh & Tye Chupp
6 Banowitz Braiden Fantasia exhibited by Hayleigh Guerink & Kelvin Webster
7 CIE Fjel-Mar Flashy Pearl exhibited by Mikayla Erf
8 Brightside Seaman Acacia exhibited by Emmet Garrett
9 Grimm Dynamite Chewable exhibited by Wesley Myers
10 Overstreet Timeless Corina exhibited by Lanie Merritt
Spring Yearlings
Spring Yearlings
1 Jennings Gap S Shamrock exhibited by Kathy Whitman, Billie Jo Rhodes & Chris & Jen Hill
2 Open-Road Astar Woopiepie exhibited by Amy Hughes
3 VB HP Beacon Wapatulie exhibited by Voegeli Farms & Hillpoint Partners
4 Empire Cadence Wind exhibited by Pride Rock Genetics
5 Acclaimed C Jazzy-ETV exhibited by Hillpoint Partners & Peter Vail
6 Brook Hollow FF Kanona exhibited by AltaMae Core & Diane Borba
7 Acclaimed S Jiffy ETV exhibited by Mikayla, William & Kelsey Erf
8 Round Hill Carter Winona ETV exhibited by Justein, Daniel, Emmet, Nevaeh & Tye Chupp
9 Pit-Crew Famous Telsa exhibited by Kole Trapp
10 Round Hill Carter Wonder ETV exhibited by Justein, Daniel, Emmet, Nevaeh & Tye Chupp
Summer Yearlings
Summer Yearlings
1 E-Max Tanbark Solstice exhibited by Abby Foss
2 Rad-ical P Wishful Thinking exhibited by Lindsey Rucks
3 Pit-Crew Daredevil Kona exhibited by Cece Romport
4 Fairdale Famous Whiskers exhibited by Ben Sparrow
5 Harvst Brz Biver Dandy exhibited by Hannah Albert
6 Cutting Edge G Nifty exhibited by Ken Main & Kenny Jo Manion
7 Rosie D Famous Paris exhibited by Kassidy, Ashlynn, Delaney & Ryleigh Oliger
8 VB HP Woody Bianca exhibited by Voegeli Farms & Hillpoint Partners
9 Arthurst C Pepper Snap exhibited by Rayme & Kristin Mackinson
10 Just So D Wrigley exhibited by Hayleigh Guerink & Kelvin Webster
Fall Heifer Calves
Fall Heifer Calves
1 Pit-Crew Durham Tallison exhibited by Allison Foss
2 Cutting Edge N Saxon ETV exhibited by Ken Main & Kenny Jo Manion
3 Hills Valley Carter Flirty ET exhibited by Cindy Warner
4 Fairdale Carter Cameo ETV exhibited by Fairdale Farm LLC
5 Blessing Cadence Vianna exhibited by Blessing Farms
6 Brook Hollow Wiskey Privy ET exhibited by Delbert & Heather Yoder
7 Sun-Made Supreme Tahli ET exhibited by Abby Foss
8 Random Luck C Tadaah ETV exhibited by RK Genetics
9 Jenlar Norwin Willow ET exhibited by Brianna Meyer
10 Top Acres WF Wicki ETV exhibited by Kelly Jo Manion
Winter Heifer Calves
Winter Heifer Calves
1 Trackside Famous Gretchen exhibited by Otis, Malcolm & Quincee Johnosn
2 Opsal-J Pretty Picture exhibited by Becky Allen
3 SC Jagger Pearl exhibited by Justin, Daniel, Emmet, Nevaeh & Tye Chupp
4 Cutting Edge F Strudel exhibited by Ken Main & Kenny Jo Manion
5 Brook Hollow Hot Lana ET exhibited by Delbert & Heather Yoder
6 Blessing CNJ Wizdom Nicole exhibited by Caylee James
7 Pit-Crew Formula Tawny exhibited by Kelsey Erf
8 Pit-Crew Formula Nicky exhibited by Allison Foss
9 V B HP Beacon Bingo
Spring Heifer Calves
Spring Heifer Calves
1 Tauls Daredevil Lola exhibited by Katy Boehm
2 Brook Hollow C Pristine exhibited by Delbert & Heather Yoder
3 V-Lane Famous Amy exhibited by V-Lane Farms
4 WF Cayenne Shootout exhibited by Tammy Voegeli
5 KADR Famous Carmelita exhibited by Kassidy, Ashlynn, Delaney & Ryleigh Oliger
6 Knapp Woody Jaye exhibited by Fairdale Farm LLC
7 Round-Hill Cadence Wave-ETV exhibited by Billie Jo Swope-Rhodes
8 Udderconfusion Grdslm Chloe exhibited by Udder Confusion Dairy Farm
9 Oak Knoll Top Pick exhibited by Joey Rule
10 Oak Knoll Rosemary exhibited by Jaynie Rule