The Spring Dairy Expo Milking Shorthorn Show is underway in Columbus, Ohio. Matt Mitchell of Tennessee will be serving as the judge.
Grand Champion
Grand Champion
Grand Champion – Benter Delight Dolly, Benter Family, IN
Reserve Grand Champion - Buckeye Knoll Patriot Praise,
Mackenzie Topp, OH
Honorable Mention - Grand-View LS Peanut PP, Leah Dible and
Mackenzie Topp, OH
Grand Champion Junior Show
Grand Champion Junior Show
Grand Champion - Buckeye Knoll Patriot Praise, Mackenzie
Topp, OH
Reserve Grand Champion - Grand-View LS Peanut PP, Leah Dible
and Mackenzie Topp, OH
Honorable Mention - JC Academy Maydays Miracle, Jeffrey Schrock,
OH
Aged Cow
Aged Cow
1 JC Academy Maydays Miracle, Jeffrey Schrock, OH
4 year old
4 year old
1 Buckey Knoll Presto Piper, Madelyn Topp, OH
Senior 3 Year Old
Senior 3 Year Old
1 Benter Delight Dolly, Benter Family, IN
Junior 3 Year Old
Junior 3 Year Old
1 Grand-View LS Peanut PP, Leah Dible and Mackenzie Topp, OH
Senior 2 Year Old
Senior 2 Year Old
1 Buckeye Knoll Patriot Praise, Mackenzie Topp, OH
2 Millcreek Secret Sweetie, Benter Family, IN
Junior 2 Year Old
Junior 2 Year Old
1 Char-Ja Stanley Elvira, Lance Myers, OH
Junior Champion
Jr Champion - Buckeye Knoll Gravity Poppy EXP, Mackenzie
Topp, OH (Junior)
Reserve Jr Champion - Hardcore Lottery Fireburg, Aubree,
Aiden, Alaina Topp, OH (Junior)
Honorable Mention - MM Be Sally EXP, Matthew and Randa
Manery, IN
Junior Champion Junior Show
Jr Champion - Buckeye Knoll Gravity Poppy EXP, Mackenzie
Topp, OH (Junior)
Reserve Jr Champion - Hardcore Lottery Fireburg, Aubree,
Aiden, Alaina Topp, OH (Junior)
Honorable Mention - Topp-View Star Party, Grant Topp, OH
(Junior)
Fall Yearling
Fall Yearling
1 Buckeye Knoll Gravity Poppy EXP, Mackenzie Topp, OH
(Junior)
2 Hardcore Lottery Fireburg, Aubree, Aiden, Alaina Topp, OH
(Junior)
3 Benter Mia Mila, Benter Family, IN
4 Rose Lane C Roxie, Anna Headings, OH (Junior)
Winter Yearling
Winter Yearling
1 Emerald Farms Partitime Ija, Stephenie Headings, OH
(Junior)
2 Sharon Farms Atlas Fannie, Keith Dirkson, OH
Spring Yearling
Spring Yearling
1 Buckeye Knoll Palmer Cookie, Sarah Rhodes, OH
2 Davis Pride Bender LJ, Maddox Davis, PA (Junior)
3 Rich Hill Justice Mayday EXP, Rachel Sherman, OH
4 ScottsPride LSC Miranda, Scott and Tammy Zimmerman, OH
5 Char-Ja Bender Ivy, Lance Myers, OH (Junior)
Summer Yearling
Summer Yearling
1 Buckeye Knoll Palmer Paidge, Mackenzie Topp (Junior)
2 Gabbys Justice Gabriella EXP, Madison Feller
Fall Calf Class
Fall Calf Class
1 MM Be Sally EXP, Matthew and Randa Manery, IN
2 Benter Dena Deva, Juliana Baker, OH (Junior)
3 Hard Core Cyride Sunflower ET, Sarah Rhoades, OH
Winter Calf Class